تبلیغات
دانلود هر چی که بخوای در - پدر رایانه درگذشت!

آمار سایت
جستجو در وبلاگ
منوی اصلی
موضوعات مطالب
ابر برچسب
تبلیغات
محل قرار گیری بنر تبلیغاتی
آرشیو مطالب
نظرسنجی
نحوه آشنایی شما با وبلاگ Quick-downloadصفحات اضافه
پیوندهای روزانه
دوستان من
عناوین آخرین مطالب ارسالی
صفحات دیگر
» پدر رایانه درگذشت!
پدر رایانه درگذشت! ،
پدر رایانه‌های خانگی که به گونه‌ای آغازگر دوران حرفه‌ای زندگی افرادی مانند بیل گیتس و پائول آلن بوده است در سن 68 سالگی درگذشت.

به گزارش مهر، دکتر «هنری ادوارد رابرتز» مخترع دستگاه Altair 8800 است دستگاهی که به خاستگاه عصر رایانه‌های خانگی تبدیل شد. «پائول آلن» و «بیل گیتس» پس از دیدن تصویر این رایانه بر روی جلد یک نشریه با رابرتز تماس برقرار کرده و به او پیشنهاد دادند تا نرم افزار مورد نیاز این دستگاه را بنویسند. این نرم‌افزار Altair-Basic نام گرفت و در واقع به بنیان فعالیت‌های شرکت مایکروسافت تبدیل شد.

به گفته بنیانگذاران مایکروسافت، رابرتز در واقع شانس شناخته شدن را در اختیار دو جوان ناشناس که قبل از شهرت یافتن رایانه‌ها به این سیستم‌ها علاقه‌مند بودند قرار داد. شانسی که گیتس و پائول همیشه قدردان آن خواهند بود. «استیو وزنیاک» از شرکت اپل نیز درباره رابرتز می‌گوید وی با برداشتن قدمی بسیار حیاتی و مهم باعث شد ما به همه چیزی که امروز در اختیار داریم دست یابیم.

رابرتز بنیانگذار شرکت MITS بود که تجارت اصلی آن ساخت و فروش قطعات مدل‌های موشکی به شمار می‌رفت. این شرکت در دوره‌ای فروش قطعات ماشین حساب را نیز تجربه کرد که محصولات آن به سرعت در زیر سایه شرکت‌های بزرگتر ناپدید شد. در اواسط دهه 1970 در حالی که این شرکت با بدهی‌های بالای خود دست‌وپنجه نرم می‌کرد، رابرتز ساخت کیت‌های رایانه را آغاز کرد.

نتیجه این پروژه ساخت رایانه کامل Altair 8800 بود، رایانه‌ای که با تعدادی کلید کار می‌کرد و هیچ نمایشگری نداشت. تصویر این دستگاه 395 دلاری که قیمت آن با هزار دلار امروز برابری می‌کند، بر روی جلد مجله Popular Electronics منتشر شد و توجه بسیاری از جمله بیل گیتس و پاول آلن را به خود جلب کرد.

سپس پیشنهاد نوشته شدن نرم‌افزار برای این دستگاه از سوی این دو به رابرتز ارائه شد و این دو به تدریج به دفتر مرکزی شرکت MITS جایی که در نهایت به شرکت مایکروسافت تبدیل شد، نقل مکان کردند تا نرم‌افزار خود را که بعدها Basic نام گرفت، تولید کنند.

دکتر رابرتز پدر رایانه‌های خانگی جهان در سال 1977 شرکت خود را به فروش رساند و در روز اول ماه آوریل سال 2010 در اثر ذات الریه مضمن و طولانی مدتی که به آن مبتلا بود درگذشت.

تاریخ: چهارشنبه 15 اردیبهشت 1389 موضوع: كامپیوتر , لینک ثابت نظر ها () بازدید :
ادامه مطلب پدر رایانه درگذشت!